AYDINLATMA

PORTAKAL

LAMBADER

İstanbulun eski mahallelerinden Galata’da sıkılan portakalların kabuklarından yaptığımız lambader. 4 bardak portakal suyu için gerekli portakalın kabukları bu lambayı yapmaya yeterli.

ÇİKOLATALI
KURABİYE
LAMBADER

Her ne kadar tarihi geçmiş pirinçler ve portakal kabuklarından üretiliyor olsa da biz ona görüntüsünden dolayı ‘Çikolatalı Kurabiye’ demeyi tercih ediyoruz.

HAVUÇ

ABAJUR

Bu sabahki kahvaltımızdan çıkan havuç posalarından ürettiğimiz bu lambayı gururla sunuyoruz. Tam olarak içinizi ısıtacak, enerjisi yüksek ve romantik bir başucu lambası oldu!

SOĞAN

ABAJUR

Bir sonbahar akşamı soğan lambanızı açın, plağınızı yerleştirin, kitabınızı kapın ve koltuğunuza yayılarak anın tadını çıkarın.

ARTICHOKE
FLOOR
LAMP

Bu zamana kadar gördüğünüz en rahatlatıcı ışık bu olabilir. Resme aldanmayın, uzun bir günün ardından sakin bir okuma için mükemmel bir seçenek.

MANDALİNA

-PORTAKAL

LAMBA

Tam bir enerji bombası! Vitaminleri ve mineralleri bu sevimli lambanın ışığından odaya yayılırken görebilirsiniz.

FASULYE

LAMBA

Lambayı yapmadan önce 3 öğün fasulye pişirdik (yaklaşık olarak 3 kg). Sonuç olarak, hafif yeşile kaçan sarı tonlarında yumuşak bir ışık elde ettik.

DOMATES

VE SOĞAN

AYDINLATMALI

SEHPA

Sehpanın üst kısmı büyükannemin domates salçası yapımından kalan artık domateslerden, gövde kısmı da manavdan aldığım eski soğanlarından yapıldı.